גדי טייר הינו קבלן רשום לעבודות איטום מס' 22978. ליעוץ מקצועי ללא עלות חייגו 072-265-7516

המדריך השלם לאיטום שלילי

/המדריך השלם לאיטום שלילי
המדריך השלם לאיטום שלילי2018-04-25T14:45:24+03:00

המדריך השלם לאיטום שלילי

איטום הוא אחת מעבודות התחזוקה שיש לבצע במבנים מכל הסוגים. הוא מספק בידוד כנגד רטיבות והוא חיוני להגנה על התשתיות ועל עמידות המבנה. בדרך כלל הוא מבוצע בגג או בקירות בהם אנו מזהים דליפות, או כפעולה מונעת לקראת גשמי החורף, אך יש פעמים שבהם אנו נדרשים גם לאטום מקומות, כגון מרתפים, מקלטים או פירי מעלית, שהגישה אליהם היא קצת יותר רגישה ומורכבת.

לכן אם הבחנתם בחדירת מים או בכתמי לחות לא אופייניים במרתף או במקלט שלכם, כנראה שישנו כשל במערכת האיטום החיצונית של חללים אלה. לרוב מקומות אלה מבוטנים (כלומר, נבנו מבטון) והאיטום שלהם כבר נעשה בשלבי בניית הבית, מיד לאחר יציקת היסודות, אך גם איטום זה אינו עמיד לנצח ומים שמוצאים את דרכם לשם יוצרים ליקויים שיש לתקנם. על מנת לתקן את ליקויי הנזילות והרטיבות ביסודיות וביעילות, יש צורך לבצע איטום פנימי (נקרא גם “איטום שלילי”). מדובר בפעולה שמתבצעת מצידו הפנימי של החלל התת קרקעי אותו אנו מבקשים לאטום ושעושה שימוש בחומרים מיוחדים שמתנפחים במגע עם מים ורטיבות, ובכך אוטמים את חלל המשטח מבפנים החוצה.

שימו לב! איטום שלילי לעולם לא יחליף איטום חיצוני. אטימת מבנה צריכה תמיד להתבצע מבחוץ ולא מבפנים, אך במקרה של אי ביצוע איטום חיצוני או במקרה של ליקויים בו, האיטום השלילי יהיה הדרך היחידה לאטום את החלל.

במצב של איטום שלילי פועלים המים מהכיוון ההפוך ויוצרים לחץ שמאיים לנתק את החומר מהתשתית עליה הוא יושב. לכן רצוי שאיטום מסוג זה יתבצע אך ורק עם אנשי מקצוע שמתמחים בכך ושמשתמשים בחומרי אטימה ייעודיים שעמידים בלחץ מים שלילי.

מה בכל זאת כדאי שתדעו לקראת ביצוע איטום שלילי?

כל עבודת איטום, בטח ובטח אם מדובר באיטום פנימי, מתחילה בהכנת השטח. בשל מיקום החלל, יש להתחשב בלחצים מתמשכים של חדירת מי גשמים לקרקע או של עליית מי תהום, ולכן חשיבותה של עבודת ההכנה אינו מוטל בספק ולאיכותה יש השפעה רבה על התוצאה הסופית.

מה כוללת עבודת ההכנה?

בשלב הראשון של עבודת ההכנה, חושפים את הבטון, זאת על מנת לאתר את מקומות הנזילה הבעייתיים. מדובר בשלב שבו מסירים את כל השכבות שמכסות את המשטח – ריצוף, מילוי, צבע או טיח. לאחר מכן מנקים את הבטון החשוף מחלקים סדוקים או רופפים בעזרת פטישון ו / או דיסק. לפעמים ניתן לזהות חלודה, ואז יש צורך לחפור בבטון עד חשיפת הברזל החלוד ואז לצפות אותו בחומר מגן מיוחד שימנע את התפשטותה של החלודה. אם נמצאו סדקים עמוקים בקירות, מומלץ לבצע הזרקת חומרי איטום מבוססי שרפים פוליאוריטניים או צמנטים הידראולים.

לאחר חשיפת הבטון מבצעים מילוי, תיקון והחלקה של המשטח, תחילה עם יסוד צמנטי שיבטיח אטימה מלאה וחזקה, ואז באמצעות יציקת בטון באזורים החסרים ובכל נקודת מפגש בין הקירות לרצפה. מחליקים את המשטח באמצעות תערובת ייעודית של מלט ודבק על בסיס לטקס ובמשך שבוע לפחות מבצעים פעולה שנקראת אשפרה, שבה שומרים על המשטח לח ולא מאפשרים לו להתייבש מהר, כל זאת בכדי להשיג חוזק ואטימה אופטימליים.

שלב האיטום

לאחר שהחלל אותו אנו מבקשים לאטום התייבש לגמרי (כפי שכתבנו, לפחות שבוע), מתחיל האיטום עצמו בהרטבה של משטח העבודה במים ובציפוי שכבה ראשונה של חומר צמנטי בעובי של כ-1.5 ק”ג למ”ר, עליה פורסים ומטביעים רשת ייעודית עשויה פיברגלס שנקראת אינטרגלס. לאחר ששכבה זו מתייבשת ומתקשה, מצפים את המשטח בשכבה נוספת ועבה של חומר צמנטי (1.5-2 ק”ג למ”ר), שלמעשה תכסה לחלוטין את השכבה הראשונה. ניתן להוסיף גם שכבה שלישית, לפי שיקול דעתו של בעל המקצוע, ובעיקר כדי לחזק מקומות חשופים. בסיום שלב זה, העובי הכולל של כל השכבות אמור להיות 5 ק”ג למ”ר.

איטום פתחים, משקופים ואלמנטים כגון סולמות מתכת מקובעים לקירות או צנרות מים וחשמל, מתבצע באמצעות חומרי איטום דוגמת PVC ופוליאורטנים אחרים שניתן להזריקם. אין למרוח או להזריק חומר זה על האלמנטים עצמם.

ולסיכום

איטום קירות מרתף או מקלטים הוא דבר שלא מתפשרים בו. בשל הקושי בביצוע מלאכה זו והמורכבות שלה, עליה להיעשות על ידי בעל מקצוע מנוסה. העבודה חייבת להיות מדויקת על מנת שתחזיק לאורך זמן ותשמור על המרתף או המקלט שלכם יבש ועמיד בפני מים.

באדיבות אתר טוב תודה

המציג בין השאר השוואת מחירי עבודות איטום כגון איטום מרתף

Call Now Button
צרו עמנו קשר
צור קשר